Hľadáte na internete prácu? Chráňte si potom emailovú adresu

Odmena za nákup na ZľavaDňa

Na internete sa objavuje čoraz väčší počet podvodníkov, ktorým sa podvodné nekalé úmysly len veľmi ťažko dokazujú. Veľmi často striehnu nečakane na ľudí, ktorí sú zúfalí a hľadajú prácu. Ľudia, ktorí sú bez práce a potrebujú každý peniaz vždy siahnu aj po malej možnosti zárobku, a v zúfalstve robia často krát veci, kedy sa zapoja do systémov skôr nefungujúcich ako fungujúcich. Práve na takýchto ľudí sa špecializujú české, poľské a aj slovenské nemenované skupiny, skrachovanci, podvodníci a aj mladí ľudia, ktorí rovnako tak naleteli, no sami sa musia udržať a zháňať ďalších pod seba v štýle pyramídových hier. V prvom rade sa však k vám dostanú práce tak, že na určitých miestach hľadáte prácu, možnosť privyrábania, ponúkate doučovanie, predávate súrne knihy a podobne. Pokiaľ nie je váš email skrytý, potom existuje šanca, že sa email stane terčom spamu a zdrojom zárobku pre niektorých podvodníkov.

Spam foto

Ilustračná fotografia: schránka zaprataná nevyžiadaným spamom

Emailové adresy na čiernom trhu
Na Slovensku a v susedných Čechách existuje niekoľko jednotlivcov, ktorí sa živia kopírovaním adries, získavaním kontaktov z cudzích stránok a ich zhromažďovaním. Následne veľký zoznam adries v počte napríklad 100 000 adries nie je problém predať komukoľvek na internete a na špeciálnych miestach napríklad za 20 EUR. V týchto zoznamoch sa často ocitajú databázy skrachovaných eshopov, alebo emaily práve z inzercie. Opakovane sa tento prípad stáva s určitými adresami v rámci iných šetrení. Trend je najvýraznejší v Českej republike.

Niekoľko zásad na ochranu emailovej schránky
Pokiaľ hľadáte prácu, alebo predávate akýkoľvek tovar, nepoužívajte svoj bežný email, ale vytvorte si samostatný email na tieto ponuky. Nezabudnite, že napríklad Centrum.sk a Atlas.sk ruší schránky, ktoré nie sú použité viac ako 3 mesiace. Azet.sk taktiež. Gmail.com zachováva schránky nepoužité aj viac ako 5 rokov. Samozrejme, nezabudnite si adresu kontrolovať. Pokiaľ vám dorazí email, ktorý vykazuje podozrivé prvky, hoci v slovenčine do Slováka, a zároveň sa začína veľmi rýchlo podobať na rôzne podvodné systémy, nereagujte.

Pokiaľ ste zadali svoj email a nechcete používať iný, sledujte obsah správ. Stáva sa, že si vašu schránku niekto pripojí do newsletteru – automaticky rozposielanej komerčnej reklamy. V tomto prípade by mal email obsahovať odkaz pre odhlásenie (odhlášení / unsubscribe from newsletter). V prípade, ak vás spamuje česká, alebo slovenská firma, služba, či pochybný marketér, reagujte a ohraďte sa pred zneužitím emailu na iný účel, ako uvádzate v emailovej adrese.