Práca z domu: písanie článkov môže zarobiť napríklad na materskej

Odmena za nákup na ZľavaDňa

Pracovať z domu je vec pohodlnosti, výhod, ale tiež často nutnosti a zúfalosti. Dôvodov, prečo hľadáme prácu z domu je viacero. Veľmi časté a reálne sú ponuky písania článkov. Len málokto si dovolí váš článok vydať bez toho, aby ste získali odmenu. Ak sa tak stane a vy nemáte na svojom účte vôbec nič, je dnes ľahké na webe upozorniť, ktoré médium, portál, či časopis svojim zamestnancom neplatí a to si nikto nedovolí riskovať. Písanie článkov vie byť zaujímavá činnosť. Pri písaní a tvorbe si totiž precvičujete písanie, obratnosť na internete, slovnú zásobu a pracuje mozog. Dá sa to brať ako výborná forma cvičenia a prípravy na čokoľvek iné, kde budete potrebovať ruky a umenie písma, či vedomostí.

Redaktor a písanie článkov

Ako začať písať a kde?
Písať a vedieť písať je rozdiel. Preto je dobré, ak začínate pomaly a postupne. Prípadne žiadate o šancu na menšom internetovom portáli, kde si môžete vyskúšať písanie. Nikto nevie na začiatku napísať článok hodný Pulitzera a niektorí môžu písať celý život a nikdy Pulitzerovu cenu nezískajú. Povedzme ani jednu významnú cenu, veď Pulitzer nie je jediný. Umenie písať niekomu ide, niekomu nie. V každom prípade však článok dokáže napísať každý. O to viac, ak je to otázka jeho prežitia a má motiváciu. Lenže kam písať? Ak ste rozhodnutí, že chcete písať, skúste si založiť blog a sledovať reakcie čitateľov. Štylizácia a gramatika spravia veľa. A keď si trúfate, skúste osloviť magazíny, internetové stránky, s ktorými sa dokážete stotožniť a ponúknuť im svoje služby. Je to o dohode. Za prvý článok pokojne nepožadujte žiadne ohodnotenie, no určite uvedené meno autora. A ak zaujme, na ďalších sa dohodnite. Každý originálny nekopírovaný a dobrý text má dnes svoju cenu, preto sa nebojte pýtať.

Učiť sa, učiť sa, učiť sa
Ochotné miesta na internete si dokážu vychovať redaktorov. Ak by ste sa hlásili na internetový magazín zn.sk bez skúseností s písaním pre magazíny, potrebovali by od vás vedieť v prvom rade to, či ste už niečo napísali aspoň na nejakom blogu. Dokážu pomôcť, usmerniť, inšpirovať, aj skritizovať. Nuž a po pár článkoch, keď z vás bude vychovaný redaktor orientovaný na zaujímavé články, je aj nejaké to euro za článok isté. Pri opakovanom, či lepšie povedané pravidelnom písaní sa zlepšuje práca autora na článkoch čoraz viac. Mnohí redaktori, ktorých vychovali a naučili ich miesta, sledujú, že ich staršie články boli plné nedostatkov. Ba dokonca sami ani neveria, že niečo také napísali. Niekedy ich tiež fascinujú myšlienkové pochody a spojenia, a to v dobrom.

Ako písať články?
Veľmi dôležité je vedieť, ako vlastne písať články, o ktoré by mali záujem magazíny, či veľké portály a zároveň články, o ktoré budú mať záujem aj čitatelia. To nejde od seba. Inak je to zlá voľba. Každý článok musí byť bezpodmienečne originál. Popisujú sa vlastné skúsenosti, no nikto do vás nebude chcieť článok v podobe „Ja som bol, ja som šiel, vyskúšal som…“ jedine ak v cestopise písanom pod vašim menom. Články píšete s overenými faktami aspoň z niekoľkých pár zdrojov. Fotografie nesťahujete len tak z Google, pretože sa tak skôr dostanete do problémov za porušenie práv a keď musíte, tak opatrne a vždy s uvedením presného zdroja. Napríklad toto dokážu naučiť na zn.sk, keďže pod magazínom sa nachádza ešte 18 ďalších a na každom jednom je bohato obrázkov, pričom ku každému musí byť záznam o pôvode. Veľké portály ako aktuality.sk, Centrum.sk, zive.sk a podobne si vystačia s fotobankou a pravidelným prístupom medzi kvalitné snímky, ktoré sú uhrádzané paušálne, alebo za jednotlivé úhrady od prispievateľov, tlačových agentúr a redaktorov. Začínajúci autor si musí vystačiť s vlastným materiálom, obrázkami neškodnými, oficiálnymi k produktom ak píšu o technologických novinkách, alebo niektorí kreatívci fotografie kreslia. Sťahovať hocikde je riešenie nešťastné. Pri článkoch však ide v prvom rade o článok ako text. Dodávať články s fotografiami vloženými v dokumente MS Word je skôr nevítané, ako vítané.

V článku rozdeľujte opticky aspoň náznakom, či pod-nadpisom jednotlivé celky. Jeden súvislý text bez akéhokoľvek formátovania môže byť už na prvý pohľad nudný a čitateľ si ho neprečíta. Článok musí mať postupnosť. Popisovať danú vec a pokiaľ vám niečo v ňom zásadné chýba, rúca sa jeho zmysel. Práve týchto zopár rád pozostáva z niekoľkých rád pre začínajúcich autorov práve na ZN magazíne. Práve tam vás upozornia, že ak tvoríte článok a zabudnete na niečo podstatné, v hlave autora má určitú stavbu. Je ako dom, o ktorom si autor článku myslí, že mu nič nechýba. Ak však do článku príde čitateľ a chápe z neho vzhľad tohto domu, môže nastať problém. Ak totiž v ňom chýba zmienka o múroch a pilieroch, strecha padá a rúca sa celý dom. Autor jednoducho v hlave múry má, no zabudol ich spomenúť. Čitateľa vedia rozhodiť aj články, ktoré sa prikláňajú na jednu názorovú stranu, ktorá nemusí byť totožná s názorom toho druhého. Áno, vtedy sa začne diskusia a hádka v komentároch, hoci peklo v komentároch môže vypuknúť už len vďaka tomu, že budete písať o háklivej téme. V začiatkoch teda určite pozor práve na to.

Ideálne pre mamičky
Mamička na materskej je pokladnica, doslova plná skúseností a schopností. Najmä pokiaľ pred materskou pracovala, má určité tempo a stále ešte dostatok energie večer napísať nejaký ten článok a prilepšiť si. Lepšie ako nič. A mamičky, ktoré majú čo povedať, vedia písať a vedia písať pútavo predsa musí chcieť kadejaký portál. Druhá vec je, že nie každý portál dokáže ľudí zaplatiť. Má na to financie, čas a články samotné je nutné nasadiť, plánovať a riešiť obrázky. Je to o veľkom šťastí, že si mamička dokáže nájsť portál, ktorý dokáže články zaplatiť. A ich cena je pritom rôzna, záleží od veľkosti a možností portálu. Na Slovensku máme mnoho magazínov, ktoré by mohli mamičky priamo osloviť a spýtať sa na možnosti, ktoré ponúkajú externým autorkám. Lenže nie každý sa pýta a vôbec napadne mu opýtať sa na voľné miesta. Keď tak, skúste to na babetko.sk, mamaaja.sk, rodinka.sk, babatko.eu, alebo pokojne na diva.sk a wanda.sk, či ďalších.

Počítať však musíte s tým, že začínať písať a zarábať – to k sebe veľmi nejde. Pôjde o malé sumy. Tie veľké zarábajú profesionálni novinári, tí na voľnej nohe, pracovníci v PR agentúrach a novinári v médiách.
Držíme palce.

Comments
  1. 5 rokov ago