Zopár dôvodov, prečo si založiť a spravovať svoje vlastné stránky

Každý, čo chce na internete zarobiť nejaké peniaze, musí mať vlastné stránky, Klikaním na nejaké reklamy nikdy nikto nezarobil nič. Stránky si pritom dnes obstarať môže naozaj každý. V prvom rade však musíte mať myšlienku, čo chcete na stránkach mať. Aby ste sa hneď v úvode vyhli vážnym problém s ktorými sa stretne niekto za rok, inokedy za 10 rokov a inokedy ihneď v úvode, pamätajte na 5 pravidiel vlastného webu:

 1. nekradni a nekopíruj obsah z iných stránok bez ich súhlasu a vedomia
 2. nepoužívaj nahotu, násilie, a urážky, inak okrem penalizácie zo strany vyhľadávačov môžeš mať problém aj v inej rovine.
 3. neodhaľuj o sebe osobné údaje, adresu ani nič, čo by mohol ktokoľvek zneužiť
 4. udržuj stránky legálne, nenavádzaj na trestné činy, warez a ani nikoho neurážaj
 5. udržuj svoje stránky bezpečné a zabezpečené, napríklad pred vstupom hackera, či vírusov, ktoré môžu poškodiť každého čitateľa stránok

Zakladanie webstránky
Pokiaľ si netrúfate na vlastnú www.NIECO.koncovka doménu s hostingom, potom riešte pre začiatok jednoduché systémy ako sú napríklad tie postavené na:

 • estranky.sk
 • estranky.cz
 • blog.cz
 • webgarden.cz

Tu sa síce nestretnete s veľkými možnosťami umiestňovania vlastných reklám. Ak však propagujete nejakú službu a chcete ju odporúčať priateľom a čitateľom, môžete tak spraviť priamo v článku. Píšte v slovenčine a bez chýb. Nezabudnite si obstarať stránky, ktoré na vás budú odkazovať, prípadne si svoje stránky so svojim originálnym obsahom zaregistrujte do katalógov, aby ich našli vyhľadávače. Postačuje vám napríklad Zoohoo.sk, Azet.sk, Azet.biz, Zoznam.sk, Surf.sk, Webcenter.sk, Smog.sk, a pár ďalších.

joomlaV prípade, že chcete vlastnú doménu
Vlastnú doménu si môžete obstarať aj tu. Prípadne aj u tejto spoločnosti, kde sú pomerne lacné EU domény, koncovka *.EU. V oboch získate aj hosting. Všetko už však stojí peniaze a počítajte s lacnejšou doménou a hostingom s ročnou platbou okolo 15 až 20 EUR. Pokiaľ však máte vlastnú doménu, zväčša má aj stránka lepší imidž, vyššiu návštevnosť. Problém však bude stránku vyrobiť. Najmä ak s tým nemáte žiadne skúsenosti. Preto voľte hosting taký, ktorý podporuje MySQL a môžete si nainštalovať administračný systém WordPress alebo Joomla (pre oba systémy na internete existuje množstvo vzhľadov a dizajnov v rôznych farebných škálach). Na internetových fórach sa nachádzajú manuály na inštaláciu podrobné a jasné. Hosting zadarmo je možné získať napríklad u týchto poskytovateľov:

 • WZ.cz
 • IC.cz (majú na výber veľké množstvo koncoviek)

– v ich prípad nejde o vlastné domény, ale vlastné poddomény. Nebudete mať tak vlastnú doménu v tvare www.NIEČO.koncovka, ale v tvare www.NIEČO.ic.cz, alebo www.NIEČO.tym.sk a podobne. Doména je vždy bez diakritiky, bez veľkých písmen a medzier, maximálne s pomĺčkou, no nie na konci, či na začiatku slova, ani dvakrát za sebou. Pokiaľ chcete jednoduché stránky a nepotrebujete hosting s podporou MySQL, stačia vám stránky vytvorené pomocou aplikácií Publisher, FrontPage či ekvivalenty. V každom prípade však majte jasnú myšlienku o tom, ako majú stránky vyzerať, a čo na nich bude, aký obsah a pod.

Nuž a dôvody?
Máte vlastný priestor na vlastnú realizáciu, publikovanie svojich názorov, prezentáciu svojej práce, výrobkov, alebo priateľov a ich stránok. Pokiaľ vy dokážete na svojich stránkach podporiť ich, oni dokážu iným spôsobom podporiť vás. Výbornou znalosťou práce s webom sa neskôr dá aj živiť. Najmä však má človek viac skúseností, prípadne sa môže zapojiť do redakcie už fungujúceho väčšieho portálu, kde je možné prispievať za doménu. Stále však netreba zabúdať na fakt, že vlastné stránky sú tiež vlastným reklamným priestorom, ktorý vás nič nestojí, pretože si sami určujete, kde bude aká reklama a čo bude propagovať.